Bone Çeşitleri

Bone Çeşitleri

Tesettür için olmasa olmazlardan biri bone çeşitleri hakkında bu yazımda bilgiler vereceğim son olarak da Emine Erdoğan bonesi hakkında incelemede bulunacağım. Bir çok bone çeşidi bulunuyor, bunlar penye boneler, saten boneler, dantelli boneler hazır bone olarak ayırabiliriz. Son yıllarda pratik olması amacı ile hazır boneler üretilse de diğer tarzlarda halen kullanılıyor.

Bone Nedir

Bone çeşitleri Kahverengi
Bone çeşitleri

Başörtülü bayanların alınlarından saçlarının kapatılmasını sağlayan ve ipek eşarpların kaymasını engelleyen bir iç örtüdür. Bone 90’lı yıllarda bone yerine siyah ve beyaz küçük ince tülbentler kullanılırken şimdilerde boneler çeşitlendi. Yazıda tüm bone çeşitleri kısım kısım ele alacağım.

Bone Çeşitleri ve Modelleri

Inci Taşlı Bone çeşitleri
Bone çeşitleri

Günlük eşarp bağlarken genellikle düz renk penye boneler kullanılır. Penye boneler terletmez, renk seçeneği fazladır. Eşarbın rengine uygun renklerde bone kullanmak gerekir. Penye bonelerin bir dezavantajı sıkça yıkandığı için renkleri solabilir. Bu sebeple saten boneler kullanmak daha uygundur. Bunun yanında abiye eşarplar altına saten boneler tercih sebebidir. Dantelli boneler de yine türban yaptırıldığında şık gösterir.

Bağsız Eşarp Bonesi Çeşitleri

Bone çeşitleri çok farklı modeller barındırmaktadır. Bunlardan birisi de bağsız eşarp bonesi çeşitleridir, bu modeller tıpkı deniz boneleri gibi bağ gerektirmeyen modellerdir. Aynı hazır bone gibi pratik bir yapıdadırlar.

Pratik Bone Çeşitleri

Salaş bir şekilde bağlanan şallarda genellikle boyun kısmı görünür  ve bu; hem tesettüre uygun değildir hem de rahatsız edici olabilir. İğne kullanmadan yapılan şallar için tasarlanmış hazır boneler ise kulak ve boynu da içine alan sadece yüz çerçevesini açıkta bırakan bonelerdir. Pratik bone çeşitleri aşağıda ki gibidir.

Dantelli Bone Çeşitleri

Bayanlar arasında oturmalarda sıklıkla kullanılan dantelli bone çeşitleri ise çok revaçta. Süslü bone olarak da isimlendiriliyor. Bu bonelerin saça gelen kısımlarını kendi zevklerine göre tasarlayan bayanlar bile oluyor. Bayanlar arasında saç yapmaktan kurtarırken dantel ya da üstünde kullanılan süsleriyle farklı bir hava katıyor.

Bir de eşarp örtmeden sadece saçını kapatmak amaçlı kullanılan boneler var. Bunlar da yine çok fazla süslü olmasa da bağsız ve dantel gibi detaylara sahip olabiliyor.

Emine Erdoğan Bonesi ve Modelleri

Emine Erdoğan’ın bonesi ise normal bonelerin aksine alna yapışmıyor. İki kat eşarp varmış gibi görünüyor. Aynı ya da yakın renk tonlarıyla kullanıldığında şık bir görünüme kavuşturuyor.  Bone çeşitleri ve modelleri ile ilgili birde video vereceğim. Aşağıda ki linke tıklayarak Sayın Emine Erdoğan Bonesi ve tarzı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Emine Erdoğan Bonesi ve Tarzını görmek için Tıklayınız!

( son güncelleme : 01/10/2017 )

İlginizi Çekebilir :   Armine Eşarp Modelleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status