Düz Renk Namaz Elbiseleri

Düz Renk Namaz Elbiseleri

Bir hadis-i şerifte buyruluyor ki:
(Namaz kılarken en iyi elbisenizi giyinin. Allahü teâlâ, kendisi için ziynetlenmeye, süslenmeye en layık olandır.) [Beyheki]

Namazda Allah’ın huzuruna çıktığının farkında olarak temiz kıyafetler giymek gerekir. Kıyafetlerin temizliği kadar boyutları da önemlidir. Namazda erkek nasıl giyinmeli? Namazda erkekler dizle göbek arasını örtecek şekilde ve dar olmamasına dikkat edecek şekilde giyinmelidir.

Peki ya kadınlar.. Namaz kılarken kadınlar nasıl giyinmeli?

Namaz için belli bir kıyafet modeli yoktur. Ancak sağlanması gereken şartlar vardır. Öncelikle bayanların başı açık namaz kılması doğru değildir. Vücut hatlarını belli edecek şekilde dar giysiler ya da dar pantolon üzerine dizlere kadar gelen tunikler de yine vücut hatlarını belli edeceğinden caiz değildir. İnce naylon çoraplar da yine yerlere kadar inen bir etek, pardesü tarzı bir kıyafet yoksa ayakları ortaya çıkardığından namaz için eksik olacaktır.

Yine bayanların üstlerine giydikleri badiler de dar bir biçimde gösteriyorsa caiz değildir üzerine yelek ya da hırka ile namaza durmak daha doğru olacaktır.

Piyasada satılan namaz elbiseleri de bayanların namaz kıyafeti teferruatlarına uygun olarak hazırlanmış. Namaz elbisesi boyu ayak bileğinin altında kalacak şekilde olmalı ve bedeni de vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde seçilmelidir.

Namaz elbiseleri namaza durmadan önce bayanların temiz kıyafetlerinin üstüne ferace gibi geçirebilecekleri tek parça halinde bir kıyafettir. Yandan bağcıklı olanları ya da düğmeli olanları da vardır. Rüku ya da secde de iç kıyafeti göstermeyecek şekilde kapalı dikilmektedir. Size sadece eğilip kalkarken vücut hatlarını belli etmesin diye beden ölçünüze göre ya da bir büyüğünü almak kalır.

Namaz elbisesi üzerine de yine büyükçe bir namaz örtüsü örtmek uygun olur. Omuzları örtecek şekilde örtülen namazlığa daha güzel olacaktır.

İlginizi Çekebilir :   2015 Tesettürlü Kına Başı Modelleri

Düz renk namaz elbisesi örneklerinden bir kaçını sizler için derledik.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status