Eşarp Askısı Yapımı

Eşarp Askısı Yapımı

Tesettürlü bayanların baş tacı başörtüleri için dolaplarında, şifonyerlerinde ya da başka bir yerde mutlaka özel bir yeri vardır. Ancak dolaplarda askılara asıldığında kat izi olduğundan her seferinde ütüleme ihtiyacı doğuyor. Çekmecelerde de yine aynı şekilde katlanıp üst üste konulduğunda buruşabiliyor, ütü gerektiriyor. Üstelik ipek eşarplar kaygan yumuşak bir yapıda olduğundan üst üste durması da zorlaşıyor.

Eşarp ve şallar için piyasada çok farklı, çeşit çeşit askılar bulunuyor. Eşarp askıları modelleri lüks mağazalardan bir milyonculara kadar pek çok farklılık gösteriyor. Eşarp askıları hakkında önceki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz. Fakat bu yazımızda güncel olan ve kendin yap projelerine giren evde eşarp askısı nasıl yapılır sorusuna yanıt bulacağız.

Öncelikle eşarp askısı modellerinden hangisini yapacağımızı anlatalım. Dolaplardan ziyade boş bir duvarınızda monte ederek kullanabileceğiniz ve ütüledikten sonra takıp istediğiniz zaman hemen kullanabileceğiniz eşarplarını takmak için bir eşarp askısı yapacağız. (Resimler netten alıntıdır.)

İstediğiniz uzunluk ve kalınlıkta bir tahta parçası.

Ahşap mandallar.

Silikon yapıştırıcı ya da kuvvetli yapıştırıcı.

Tel parçası, kanca ve çivi.

Tahta parçası yerine sunta da olur, aslında plastik iki üç parmak kalınlığında bir parça da olabilir. Resimlere bakınca daha net anlayabilirsiniz. Önemli olan ahşap mandalları sabitleyebileceğimiz bir platform gerekli. Bu platform ahşap ve gerekli kalınlıkta olursa duvara çivileyerek monte edebilirsiniz. Eğer tahta parçasının her iki ucundan tel ile bağlayarak askı şekli verirseniz. Bu şekilde de duvara sabitlemeden kullanabilirsiniz.

Ahşap mandalların ağızları aşağıya gelecek şekilde tek tek ve belli aralıklarla tahtaya yapıştırıcı yardımıyla yapıştırın.

Kurumasına ve sabit kalmasına yardımcı olmak için de ya mandalların üzerine birer ağırlık koyun ya da resimdeki gibi penseye benzer kıstırmalı bir aletle bir kaç dakika bekletin.

İlginizi Çekebilir :   Çıtçıtlı Şal Kullananların Yorumları

Tahtanın kenar kısımlarına iki küçük kanca takın ve telleri buralara sabitleyerek yukarıya doğru bir üçgen oluşturun. Tıpkı bir askı gibi görünecek.

İşte ev yapımı el emeği eşarp askısı hazır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status