Evde Yapılabilecek Doğal Saç Bakımı Önerileri

Evde Yapılabilecek Doğal Saç Bakımı Önerileri

Eğer saçlarınız canlılığını kaybediyor ve kırık sayısı da giderek artıyorsa ciddi bir saç bakımına ihtiyacınız var demektir. Günlük hayatın rutin işleri içerisinde imal edilen saç bakımı bazı durumlarda telafisi olmayan sonuçlarla istenmeyen bir görünüme dönüşmektedir.

Çalışma hayatının yoğun temposu içerisinde işten güçten vakit bulamayıp saçlarıyla ilgilenmeyen bayanlar için saç bakımı profesyonel ve amatör yapılabilecek iki farklı kategoride değerlendirilebilmektedir.

Bununla birlikte saçların bakım zamanı geldiğini anlamak hiç de zor değildir.

Saçlardaki Yıpranma Nasıl Ortaya Çıkar

Saçlardaki yıpranma neticesinde iki husus ön plana çıkar ki bunlardan birincisi saçlardaki kırıkların sayısının gözle görülür derecede artması diğeri ise saçların canlılığını ve parlaklığını kaybediyor oluşudur. Her iki durumda da saçınız bakıma muhtaç demektir.

Bayanlar için saç bakımı oldukça hassas ve günlük olarak takip edilmesi gereken bir meseledir.

Bakım dendiğinde kuaföre veya salonlara gidip saatlerce saçlarla ilgilenmek akla gelmesin. Aslında saç bakımı banyo sırasında başlar.

Saç Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Saç Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Saç Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Saçlar yıkanırken dikkat edilmesi gereken bazı yöntemler vardır. Saçı çok sıcak veya soğuk suyla yıkamak saçın canlılığı açısından istenmeyen bir durumdur.

Doğru olan saçı ılık suyla yıkamaktır. Banyo sonrası dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta ise kullanılan ve tercih edilen şampuan türüdür.

Saçınızın Sağlıklı Olması için Doğru Şampuanı Seçin

Piyasada onlarca farklı şampuan türü bulunmaktadır. Şampuan satın almadan önce saç türünü belirlemek saç bakımındaki ilk adımdır diyebiliriz.

Kuru yağlı kepekli kırık saçlar için başlığı altında satılan şampuanlardan size uygun olanını tercih ederek saç bakımı sırasında kullanmanız büyük bir önem taşımaktadır.

Sağlıklı Saçlar için 4 Önemli İpucu

Sağlıklı Saçlar için 4 Önemli İpucu
Sağlıklı Saçlar için 4 Önemli İpucu
  • Yanlış şampuan tercihi yaptığınızda en baştan saç bakımını yanlış yapıyorsunuz demektir.
  • Kuru olan bir saç için yağlı saçlara uygun olan bir şampuanı kullanmak oldukça kötü bir sonuç doğuracaktır. Ayrıca şampuanı banyo sırasında aşırı kullanmamak gerekir.
  • Bir ön yıkamadan sonra yapılacak olan asıl yıkamayla saçlar iyi bir şekilde durulanmalı ve oldukça kaliteli bir havluyla nemi alınmalıdır.
  • Kullanılan havlu çok sert bir şekilde saçlara sürtülmemelidir. Aksi takdirde saçtaki kırıkların daha da artacağı akıldan çıkarılmamalıdır.

Saç Bakımında Saç Kurutmanın Önemi

Saç Bakımında Saç Kurutmanın Önemi
Saç Bakımında Saç Kurutmanın Önemi

Banyodan sonra saçın kurutulması ve fön çekilmesi oldukça hassas ve tecrübe gerektiren bir iştir.

Zaten bu sebeple hiçbir zaman kendi evinizde kuafördeki gibi saça fön çekmeniz veya kurutup şekillendirmeniz mümkün olmamaktadır.

Ancak saçları kırmadan ve yakmadan kurutmak ve fön çekmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Bunlardan ilki saçın çok ıslakken kurutulmaya geçilmemesidir ki havluyla nemini iyice çektikten sonra saçlar genellikle orta ayar ısıda kurutularak şekil verilmelidir.
  • Eğer fön çekilecekse de yine çok yüksek sıcaklıklar tercih edilmeden orta kademe de saç kurutma makinesi çalıştırılmalıdır.
  • Ayrıca kurutma ve fönden önce saça uygulanacak olan sprey ve köpükler saçın daha iyi şekil almasına ve kolay fön çekilmesine olanak sunacaktır.

Bayanların saç bakımı sırasında dikkat etmesi gereken en önemli husus belki de saçın nemini muhafaza etmektir.

Saçlar canlı olan ve keratin proteini ile beslenen yapılardır ki saçın içindeki keratin çevre şartları ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalmakta bu da saçın var olan nemini kaybetmesi ile neticelenir.

Özellikle yoğun bir şekilde güneşe maruz kalmak ve uzun süre saçı yıkamamak saçın ihtiyacı olan nemi kaybetmesine yol açacaktır.

Bu sebeple eğer sık olarak saçınızı yıkama fırsatını erişemiyor veya bakım noktasında biraz tembel davranırsanız saç yıkamadan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalı saçı tekrardan canlandırarak eski parlak görünümüne kavuşacaktır.

Ayrıca saçların her gün yıkanması da saç kökleri için çok tavsiye edilen bir durum değildir. Her gün yıkanan saçların saç köklerindeki var olan unsurlar yok olmakta ve saçlar zayıflamaktadır.

İlginizi Çekebilir :   Yuvarlak Yüze Doğru Eşarp Bağlama
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status