İslamda Başörtü Takmak Farz mıdır?

İslamda Başörtü Takmak Farz mıdır?

Eski çağlardan beri, bayanlarda başörtüsü çok önemlidir. Örtünmek tarih boyunca vazgeçilmez bir gelenektir. Peygamberimiz zamanında, bir kadınla konuşulurken, kadın kim olduğu tanınmayacak şekilde örtünüyordu. O dönemlerde örtünmek bir tür özgürlüktü. Açık giyinmek ise cariyeliğin simgesiydi. Nur suresinin 31. Ayetinde der ki: “Baş örtülerini yakalarının (gerdanlarının) üzerine indirsinler.” İslamda başörtüsü farz mıdır? sorusuna yanıt olarak gelen bu ayetin anlamı açıktır. Bayanların sadece saç değil, boyunlarını da örtmeleri farzdır.

İslamda başörtüsü farz mıdır? Evet farzdır. Bu konuda söylenen ayetlerde erkeklere de yer verilmiştir. Yine Nur Suresi’nin 30 ayetinde ; “Gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar” denmektedir. Örtünmek emri Allah-u Teala’nın kullarına sağladığı bir rahmettir. Çünkü Allah bizim kötü durumlara düşmemizi istememektedir. Sürekli bakılan şeyin cazibesi ve güzelliği zamanla önemini kaybeder ve ilgi duyulmaz, görülmez hale gelir. Örtünmek yoluyla bayanlar rahatsız edici bakışlardan korunmuş olur. Erkeklerin de gönül gözlerinin bozulmamasına yardımcı olur.

Başörtüsü İslam’ın  şartları arasında değildir ancak Kuran’ın açık emri durumundadır. Peygamber S.A.V zamanında peygamberimizin eşleri, müminlerin annesi konumundaydılar. Bu yüzden peygamberimizden sonra onun eşleriyle evlenmek haram kılınmıştır. İslamda baş örtüsü farz mıdır sorusu bu konuda güçlülük kazanır.

İlginizi Çekebilir :   Eşarp Alırken Renk ve Desen Seçimi
Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status