Süslü Tesbih ve Yapılışı

Süslü Tesbih ve Yapılışı

Tesbih, en güzel dua başlangıcı, sevdiğine adım adım giden bir yol gibidir. Her bir çekişte hem dilinle hem kalbinle hem de elinle O’na (cc) doğru yürürsün. Bu yazımızda süslü tesbih yapılışı hakkında bilgi vereceğiz.

Uzun zamandır tesbih modellerinin nasıl değiştiğini görüyoruz. Çok hoş tesbih modelleri var. Eskiden hurma, zeytin gibi bazı meyvelerin çekirdeklerinin boncuk haline getirilmesiyle oluşturulan tesbihlerin şimdilerde süslü süslü modelleri var. 99 luk tesbihler, renklendi, farklı aksesuarlar ve kurdele, çiçek gibi değişik süs malzemeleriyle farklılaştı.

Süslü Tesbih Ve Yapılışı Turkuaz
Süslü Tesbih ve Yapılışı

Süslü Tesbih Yapılışı

Mevlütlerde, umre ve hac dönüşlerinde, Kuran kursu öğrencilerinin hatim törenlerinde vs bu süslü tesbihler hediye edilerek hem Allah’ı zikretmeyi hatırlatmış olunuyor hem de bu tesbihleri yapıp satarak evine, cebine katkıda bulunmak isteyen bir çok bayana destek olunuyor.

Süslü Tesbih Ve Yapılışı Uygulaması
Süslü Tesbih ve Yapılışı

Süslü tesbihler, genellikle parlak ve şık durduğu için kristal boncuklardan yapılıyor. İmameler için ise o kadar çok seçenek var ki; kaftanlar, vav harfleri, lale figürleri gibi birbirinden farklı imameler kullanılıyor. İmame püskülü polyester ipten seçiliyor ki, daha parlak ve sağlam olsun. Tesbih boncukları ile püsküllü kısmın arasında nasıl bir tasarım istiyorsanız sınırsız hayal gücüyle istediğiniz tesbihleri yapabilirsiniz.

Aşağıda birbirinden güzel modelleri sizler için veriyorum. Bu modellerden yola çıkara sizde tesbih yapabilirsiniz. Uygulamalı olarak görmek isterseniz aşağıda bir de video yayınlayacağım.

Süslü Tesbih Uygulamalı Video

‘Süslü Tesbih Yapımı’ videosunu izleyerek de kendi tasarım tesbihlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Uygulaması kolay olsa da bazı aletlere ihtiyaç var, bu malzemeleri video da ki arkadaşın sitesinden temin edebiliyor muşuz. Çok çeşitli modeller yapabilirsiniz, malzemeleri de yine temin edebilirsiniz. Netteki tesbih modellere bakarak bir fikriniz oluşabilir. Ben de sizler için bir kaç model seçip galeri halinde yayınlıyorum umarım hoşunuza gider. Bu video da anlatılanları sadece süslü değil normal tesbih yaparken de kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :   2015 Tesettürlü Nişanlık Eşarp Modelleri

Bu yazı 28.09.17 tarihinde güncellenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status