Tesettür Nasıl Olmalı | Tesettürde Neye Dikkat Etmeliyiz

Tesettür Nasıl Olmalı | Tesettürde Neye Dikkat Etmeliyiz

Bu yazımızda tesettür nasıl olmalı konusuna değineceğiz. Gerçek tesettür beş altı metrelik mesafeden bile bakan bir erkekten bedeni gizlemek diyor Nurettin Yıldız hocamız. Tesettür aslında tanınmamak değildir, zaten hafif yüzünü buruşturan bir bayanda tanınmaz. Vücut ayrıntıları hakkında bilgi vermeyen tesettür aslında tesettürdür. Bu sebepten ötürü ashab-ı ikramın kadınlarının tesettürü peçedir.

Yazımızda sevgili hocamız Nihat Hatipoğlunun görüşlerine ve Nurettin Yıldız hocanın değerli görüşlerine yer vereceğiz. Tesettür nasıl olmalı, peçe farz mı, tesettür ayeti nasıl ortaya çıktı gibi konulara yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca yazı okumaktan sıkılanlar için video da verdim, videodan da takip edebilirsiniz.

 

Nihat Hatipoğlu’dan Tesettür Nasıl Olmalı

 

Nihat Hatipoğlu'dan Tesettür Nasıl Olmalı
Nihat Hatipoğlu’dan Tesettür Nasıl Olmalı

 

Nihat Hatiopoğlu tesettür nasıl olmalı konusuna şu şekilde cevap veriyor. Nur suresinde ve ahzap surisnde geçen ayetlerden örnek veren hocamız, kutsal kitabımız kuran-ı kerim de iki sure bu konuyla ilgilidir diyor. Daha çok Nur suresinde ki ayeti kerimeden konuşulduğunu söyleyen Nihat hatipoğlu, bu ayetin tartışma götürmeyecek kadar açık olduğunu söylemektedir. Bu ayetin lamı cümü, kaçarı kuçarı olmadığını gayet açık olduğunu söylemektedir, apaçık olduğunu ifade etmektedir.

Peki nedir tesettür? Tesettür Hz. Adem ile Hz.Havva’nın cennette ki günah işleyişinden tutunuz. Tevrat ve incile kadar bütün kitaplarda yani 100 sayfa ve 4 kitapta Hz. Davut’a, Hz. Musa’ya, Hz. İsa’ya ve Hz. Muhammed (s.a.v.) inen kuran-ı kerimde, yani bu kitapların tümünde tesettür vardır. Bu konuda edep örtüsü, manevi örtü diyende var, tabi ki herkes edepli olmalıdır.

 

Tesettür dar olmayacak, şeffaf olmayacak, vücut hatlarını belli etmeyecek. Ayeti kerime ile göğüsü, boğazı, her tarafı örtmeyi emrediyor.

 

Allah birde dış elbise ile ilgili bir örtü koymuştur. Araplarda örtü şu şekildedir, kadınlar saçlarını örterken bone şeklinde örterlerdi, yani alın kısmından örterlerdi ve saçlarını arka taraftan toplarlardı. Kurtubine’nin tefsir kitaplarında bu konuya bakacak olursak, yeterince ayrıntı vardır bu konuda o da şu şekildedir.

İlginizi Çekebilir :   Aker İpek Eşarp Şampuanı

Genellikle o dönemde saçları açık olan kadınlar cariyelerdir, yani hürriyeti elinde olmayan kadınlar daha rahat geziyordu. tabi ki o dönemde öyleydi. Arapları yetişmiş olan kadınları belli aşiretten belli gelenekten ar olan yani soylu olan kadınları onlar örtünürdü fakat bu örtü bahsettiğimiz şekilde, bone giyip saçı arkadan toplamaktı.

Ayeti kerimenin buna ek olarak getirdiği ise Ey Muhammed aleyhisselâm kendi kadınlarına ve ümmetinin kadınlarına de ki: Örtülerini yakalarının üstüne salsınlar ve göğüslerini kapatsınlar. Boyun ile göğsün kapanması emrediliyor.

Kuran’ın getirdiği yani tesettür ile fazladan getirdiği ayrıntı budur. İşte bu ayetin öncesi var o da şu şekildedir.

 

 

Tesettür ile Ayet Nasıl Ortaya Çıktı | Ayetin Öncesi

 

Hz. Ömer bir gün resulullahın hanımlarını dışarıda görüyor, aynı anlattığımız şekilde örtünmüş bonesi var. Erkeklerin onlara baktığını görünce birden sinirleniyor, tabi ki bunların hepsi bahane için ayet zaten gelecek. Fakat ayeti hazırlayan etkenler vardır, bazı gerekçeler vardır, bazı olaylar üzerine kurulur. Bunun üzerine ayeti kelimeler iner.

Tesettür emri iner inmez, hazreti Esma’nın ifadesi ve diğer sahabi kadınların ifadesi, örtecek bir şey bulamadık başımıza, biz entarilerimizin ucunu kopardık başlarımıza örttük diyor. O zamanlarda fazla kumaş yok, tülbent yok. Ekstradan bir parça ile örtünüyorlardı.

Ayeti kerime ile göğüsü, boğazı, her tarafı örtmeyi emrediyor. Onun için uzun bir beze belki 1 metrelik bir beze ihtiyaçları vardı. 30-40 cm’lik beze değil uzun bir kumaşa ihtiyaçları vardı. Başınızı örtün diyorlar yani demek ki Nur süresinde ki ayeti kerime başın örtülmesini emrediyor, göğüsle beraber, ahzap süresinde ki ayeti kerime ise dışarıya çıkarken vücut hatlarını belli etmeyecek şeffaf olmayacak bir üst örtüyü emrediyor.

Bunun adı şal olabilir, mantı olabilir, pardesü olabilir, çarşaf olabilir. Bunu biraz daha bölgesel şartlar gelenekler tespit eder. İslam bunların hepsine açıktır, bunları gelenekler tespit eder yeter ki dar olmayacak, şeffaf olmayacak, vücut hatları belli olmayacak işin özeti budur.

İlginizi Çekebilir :   Tuğba & Venn Hakkında..

 

Peçe Farz Mıdır

 

Peçe Farz Mıdır
Peçe Farz Mıdır

 

Peçe, önden takılan yüzü örten örtüye peçe diyoruz, bu sıfır tanınma getiriyor beraberinde, birbirlerini seslerinden tanıyorlarmış. Bugün peçe ile ilgili bir çok görüş var, farzdır değildir diye tartışmalar sürüyor. Fakat farzdır demiyoruz diyor Nurettin Yıldız beyefendi, fakat farzdır diyen müştehitlerimiz de var diye ekliyor.

Bizim toplumumuzun yaşadığı farklı ortamlardan dolayı peçesiz de olabilir. Fakat kadın mümkün olduğu kadar bedeninin neyle gizliyorsa onun adı tesettürdür. Çarşaf, ferace yada orta anadolunun bir kısmında giyilen şalvar türü bunların isimlerinin hiçbir değeri yok, yani bedeni gizlemesi amaçtır.

Çarşaf Osmanlı’nın son döneminde Müslüman kadınların kıyafetiydi, gerçekten islami bir kıyafettir. Fakat bugünlerde çarşaf diye giyilen bazı tül kıyafetler tesettür görevi görmüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status