Tilla Silk Eşarp Desen Tasarım Yarışması

Tilla Silk Eşarp Desen Tasarım Yarışması

Türkiye’de eşarp deseni tasarlama konusunda büyük bir eksiklik var. Eşarp desen tasarımı dünya geneline bakıldığında ünlü eşarp markalarınca İtalyan tasarımcıların elinden çıkıyor. Ülkemizde yapılan eşarp desen tasarımcılığı maalesef İtalyan tasarımcıların eşarp desenlerini biraz değiştirip ya da renkleriyle oynamaktan ileri gidemiyor. Eğer bu açık kapatılırsa emini hem ülkemiz hem de dünya için daha güzel işlere imza atılacaktır.

İşte tam da bu noktada tekstil ve tasarıma ilgisi olanların eşarp desen tasarımına yöneltmek, kendi desenini eşarbında görmek isteyenler için Tilla Silk bir eşarp desen yarışması başlattı.

Silk Neck Scarf Or Kerchief Square Pattern Design
silk neck scarf or kerchief square pattern design in ukrainian karakoko style for print on fabric, vector illustration

Eşarp Desen Tasarım Yarışması ayrıntıları ise şöyle:

  • Yarışmanın adı “Bir De-Sen Tasarla” olarak açıklandı.
  • Yarışmanın amacı, tekstil sektöründe modaya yön verecek tasarım veya tasarımcıların çıkmasını sağlamak. Özgün tasarımları ile moda dünyasına farklı bir bakış açısı sağlamak gerekir.
  • Sanayi-Eğitim işbirliği ile tasarımların kaliteli üretilerek tüketiciye ulaşmasına yardımcı olmak.
  • Son başvuru tarihi 3 Nisan 2017 olup; değerlendirme 7 Nisan 2017 ünü yapılacaktır. Sonuçlar ise 17 Nisan 2017 günü duyurulacaktır.

Daha fazla ve detaylı bilgi almak isteyenler tarayıcıya Tilla Store yazıp bilgi alabilirler.

Yarışma içinde dikkatimizi çeken hususlardan biri “her bir tasarımcının (yarışmacının) sadece bir desen tasarımı ile katılma zorunluluğu” oldu. Neden bir tek tasarımla sınırlı kalınsın ki.. Ülkemizde eşarp desen tasarım sıkıntısı varken tasarımcıları tek bir desenle sınırlamamak gerekir diye düşünüyoruz. Ancak yarışma kuralları gereği her tasarımcı bir tek eşarp desen tasarımı ile kabul görecek. Herhangi bir eşarp deseni benzerliği ya da alıntı desen olmayacak. Özgür tasarımlar her zaman bizleri daha ileriye götürecektir.

Bu arada eşarp desen tasarımı yarışmasına destek veren ve yarışmayı düzenleyen Ösme Tekstil / Tilla Silk’tir. Ödüllere gelirsek;

Ödüller:

  • Birincilik Ödülü: 1000 TL + Staj İmkanı + Koleksiyonda isminin yer alması
  • İkincilik Ödülü: 500 TL + Workshop Katılımı + İpek Fular
  • Üçüncülük Ödülü: 250 TL + Hediye Çeki
İlginizi Çekebilir :   Çözgü İkili Takım Modelleri 2016

Bu ödüllerin dışında ülkemiz adına eşarp desen tasarım sıkıntısı göz önüne alınırsa gerçekten güzel bir başlangıç olabilir. Kendi eşarp desen tasarımlarımızı yaptığımızda özgür tasarımlarla ülkemize katkıda bulunabiliriz.

Eşarp desen tasarım yarışmasına katılmak isteyen ve içinde tasarım ve modaya dair yetenekleri olduğunu düşünen herkesin katılmasını isteriz. Katılanlara şimdiden başarılar dilerken yarışma sonucunu da buradan duyaracağımızı belirtmek isteriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

DMCA.com Protection Status